Haber

AFAD son durumu açıkladı

ANKARA (İGFA) – Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin ardından bölgede 3 bin 170 artçı sarsıntı meydana geldiğini açıklayan AFAD, son bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 31 bin 974 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten AFAD, 195 bin 962 afetzedenin bölgeden tahliye edildiğini kaydetti. diğer iller.

Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, İtimat, İtfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’lar ve uluslararası arama kurtarma çalışanları görevlerine devam ettiler. Diğer ülkelerden arama kurtarma çalışanı sayısının 9 bin 456 olduğunu belirten yetkililer, bölgede çalışan toplam işçi sayısının 249 bin 89 olduğunu bildirdi.

Ayrıca genel açıklamada, afet bölgelerine 40’ın üzerinde Vali, 158 Mülki İdare Amiri, 19 AFAD üst yöneticisi ve 68 il müdürünün atandığı, afet bölgelerine işçi ve malzeme sevki için hava köprüsü kurulduğu kaydedildi. Bölgede Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile 170 helikopter ve 76 uçak ile toplam 4 bin 214 sorti, 24’ü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bölgeye işçi, malzeme ve tahliye amacıyla sevk edildi. tarafından 2’si hizmete alınan toplam 26 geminin bulunduğu kaydedildi.

AFAD, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı tarafından depremin yoğun olarak etkilediği 10 ile 227 bin 762 çadır, 48 bin 271 Konteyner ve 2 milyon 607 bin 390 battaniye sevk edildiği bildirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kızılay ve uluslararası ülke ve kuruluşlar. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu