Ekonomi

1,7 trilyon dolarlık bütçe tasarısının ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması

2023 mali yılının sona erdiği 30 Eylül 2023 tarihine kadar ABD federal hükümetini finanse edecek bütçe tasarısı 201’e karşı 225 oyla kabul edildi.

Geçen hafta onaylanan kesintili bütçenin bitmesine saatler kalırken, önceki gün Senato’da, ardından dün Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen bütçe tasarısı yasalaşmak üzere Önder Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Biden’ın yerel saatle gece yarısından önce bütçe tasarısını imzalaması ve yasalaşmasıyla, federal hükümetin fon yetersizliği nedeniyle kapanması önlenecek.

Bütçe paketinde Ukrayna’ya yardım da yer alıyor

Aylarca süren müzakereler sonucunda üzerinde anlaşmaya varılan bütçe paketi, 772,5 milyar dolarlık savunma dışı harcamaları ve 858 milyar dolarlık savunma finansmanını içeriyor.

Söz konusu bütçe tasarısında Ukrayna’ya yapılacak 45 milyar dolarlık askeri, insani ve ekonomik yardım da yer alıyor.

Federal hükümet çalışanlarının TikTok’u hükümetle ilgili cihazlara indirmesini yasaklayan düzenleme de bütçe tasarısında yer alıyor.

Bütçe tasarısı ayrıca, ülke genelindeki toplulukların kuraklık, kasırga, sel ve orman yangınları gibi doğal afetlerden kurtulmasına yardımcı olmak için yaklaşık 40 milyar dolar kaynak ayırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu